Skip navigation
More Options
Select a School
Fremont County Joint School District #215
Fremont County Joint School District #215
Ashton Elementary School
Henry's Fork Elementary
North Fremont
Parker-Egin Elementary
South Fremont High School
South Fremont Junior High School
Teton Elementary
Language
View Original
Spanish
Cantonese
French
German
Italian
Tagalog
Vietnamese
Korean
Russian
Hindi
Login
Guest
North Fremont
High School
{1}
##LOC[OK]##
Home
News
What's New
Dinner &Theater Night
Archived News
Calendar
Staff
PowerTeacher Login
Staff Directory
Staff Pages
Mr. Davidson
Calendar
Photo Gallery
Useful Links
Contact Me
Staff Resources
Idaho Core Standards
ReadySub
For Students
Counseling
PowerSchool-Students
Student Handbook
IDLA Portal
Bell Schedule
Library
Athletics
Baseball
Boy's Basketball
Cross Country
Football
Girl's Basketball
Golf
Softball
Track & Field
Volleyball
Wrestling
Contact School
Education Foundation
About Our School
Profile
Community
Skip Sidebar Navigation
Staff Directory
c
PowerTeacher Login
Staff Directory
Staff Pages
Staff Resources
Last item for navigation
North Fremont High School
»
Staff
»
Staff Directory
Staff Directory
Zach Goulding - Principal
email:
[email protected]
Christina Hollist - School Counselor
email:
[email protected]
Jacob Zarpentine- College & Career Advisor
email
:
[email protected]
Jodi Beard - Administrative Assistant/Athletic Director
email:
[email protected]
Sara Moon - Attendance Secretary
email:
[email protected]
Koyle Parkinson- Resource Officer
email:
[email protected]
FACULTY
Laura Allen - Media Specialist/Science Teacher/
IDLA Coordinator
email:
[email protected]
Julie Orme - 6th Grade Math & Science/6th
Grade P.E./Introduction to Art
email:
[email protected]
Brenna Bushman - Special Education
email:
[email protected]
Sara Carter - Special Education
email:
[email protected]
Mat Clark - Integrated Math I & III
email:
[email protected]
Joseph Kaze - Spanish 1, 2, 3 & TESOL
email:
[email protected]
Steven Durfee - Engish 9, 10, 11, & Careers
email:
[email protected]
Karl Dahle - Intro to Ag Mechanics/Small Engines/Ag
Fabrication/Ag Welding/Agriculture/Zoology
email:
[email protected]
Katrina Hanxleden - Foundation of Art/Studio Art/Painting/
Drawing
email:
[email protected]
Mike Davidson -
Computer Technology/Business Mgmt/
Business Computer Apps/Marketing Eco/
Technology Life and Careers
email:
[email protected]
Tom Jacobsen - Intor to Ag/ Ag Machinery/Ag Leadership /Public Speaking/Ag
Structures:Carpentry
email:
[email protected]
Audrey Peterson
- Life Science/Earth Science/STEM/
7th Grade Health
email:
[email protected]
Tracy Wilder - 6th Grade English/7th Grade English/
8th
Grade English
email:
[email protected]
Genny Knighton - 6th Gr. Reading/6th Gr. Girls PE/Yearbook/
6th Gr. Social Studies/Home Crafts
email:
[email protected]
Heidi Codling - Pre-Algebra/Principles of Algebra/Algebra 2/
Introduction to Engineering/ Honor Society Advisor
email:
[email protected]
Ben Lenz - Physical Education/Weight Training/Health/
Head Football and Girls Basketball Coach
email:
[email protected]
Taelyn Nelson - Biology/Botany/Intro to Ag/Cropland Mgmt
email:
[email protected]
Brody Channell - American Government/World History/9th and 12th Grade English/ Honor Society Advisor/Yearbook
email:
[email protected]
Jasper Davis - Principles of Geometry/Geometry/Pre-Cal/
Calculus/Statistics
email:
[email protected]
Karoline Braten- 6th Grade Band/Jr. High Band/Concert
Band/Choir/ Show Choir/ Student Governmnet
email:
[email protected]
Clayton Wilson - Geography/U.S. History/Track Coach/ Student Government
email:
[email protected]
Adam Wynn - 9th and 11th Gr. English/Dramatic Literature/
Drama
email:
[email protected]
STAFF
Tyler Cude - Head Maintenance
email:
[email protected]
Trenna Howell - Paraprofessional
Katie Litton - Paraprofessional
Dione Smith - Paraprofessional
Leslie Eck - Head Kitchen Staff
Janean Mower - Kitchen Staff
Virginia Bridges - Kitchen Staff